Odosobnienie kontemplacyjne. Odkrywanie wcielonego współczucia w związkach”

15283910_557174831147615_724527267113430998_n

Odosobnienie kontemplacyjne poświęcone dynamice w grupie dla osób praktykujących uważność – odkrywanie wcielonego współczucia w związkach” 19 – 25 czerwiec 2017 r.

Pełna uważność i obecność są podstawą odpowiedzialnego działania w każdej sytuacji, jednak utrzymywanie uważności gdy jesteśmy z innymi bywa trudne. Łatwo wyzwalają się reaktywne wzorce zachowań indywidualnych i grupowych i ulegamy rozproszeniu. Jak przełożyć wartości pielęgnowane w czasie samodzielnej praktyki uważności na chaotyczny bieg życia grupowego, którego częścią jesteśmy na co dzień?
W czasie tego odosobnienia przyjrzymy się komunikacji opartej na czterech filarach uważności. Wychodząc od poziomu doznań cielesnych osadzimyuwagę indywidualnie i jako grupa, wykorzystując mowę. Następnie przejdziemy do uczuć, zjawisk umysłu i doświadczeń. To stopniowe podejście pozwoli zintegrować mowę z opisem zmieniających się z chwili na chwilę doświadczeń, bez podążania za indywidualnymi, społecznymi czy kulturowymi narracjami.

To podejście, znane jako Grupowa Kontemplacja, pozwala uwolnić się od egocentryzmu i zrozumieć:
– przejściową i zdeterminowaną kontekstem naturę doświadczenia,
– doświadczenie innych ludzi, zamieszkujących ten sam świat i podobne do naszego ciała,
– jak wspólnie tworzymy uważną grupę.

Taka praktyka pogłębia nasze współczucie i zrozumienie współzależnego istnienia nas samych, innych i świata. Jest to kontynuacja treningu współczucia i wglądu, stworzonego przez Roba Nairna i Mindfulness Association. Grupa staje się bezpośrednim polem relacji, w którym przejawiają się współzależność i współczucie,
a wgląd we współdziałanie grupy staje się możliwy dzięki wycofaniu projekcji i oczekiwań.
Okresy praktyki z mową będą przeplatane milczeniem. Rozmowy, dyskusje i ćwiczenia pomogą nam stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zachowanie uważności gdy współtworzymy nasze grupy. Dzięki temu nauczymy się przejawiać w grupie wartości, które rozwinęliśmy przez naszą indywidualną, cichą praktykę, prowadząc do głębszego zrozumienia grupy jako wspólnoty, która wspiera naszą praktykę.

Odosobnienie przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych praktyką medytacji, zarówno indywidualnej jak i w kontekście wspólnoty. Dla nauczycieli prowadzących zajęcia w modelach świeckich (MBLC czy MBSC/MBCT) i buddyjskich modelach medytacyjnych szczególnie interesujący może być aspekt wspólnej nauki w grupie.

Prowadzący:
Annick Nevejan – mieszka w Amsterdamie, gdzie regularnie prowadzi treningi uważności i współczucia, wykłada na Uniwersytecie w Aberdeen w ramach programu Studiów Uważności.  Jest nauczycielem i superwizorem Mindfulness Association w Europie. W swojej pracy integruje psychologię kontemplacji z treningiem systemowym i 25-letnią praktyką buddyzmu tybetańskiego. W czasie szkolenia Annick pomagać będą prof.Olaf van Kooten i Anna Zubrzycki. Pełny koszt wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem wynosi 1650 zł.
Szczegóły dotyczące płatności znajdują się w formularzu rejestracyjnym:http://bit.ly/2el271B
Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Podstawowa znajomość języka angielskiego jest wymagana.